ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 1841

ВОЛОДИМИРЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
(восьме скликання)
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження Програми фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» 2025-2028 роки
Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», з метою забезпечення стабільної роботи комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» згідно функціональних призначень щодо надання мешканцям громади якісних житлових і комунальних послуг, селищна рада,
ВИРІШИЛА:
1. Затведити Програму фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» на 2025-2028 роки (далі – Програма), що додається.
2. Фінансовому відділу Володимирецької селищної ради передбачити асигнування на реалізацію Програми, виходячи з загального обсягу видатків на відповідний рік.
3. Рішення селищної ради від 29 березня 2024 № 1442 «Про затвердження Програми фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» та його відокремлених підрозділів на 2024-2027 роки» (із змінами) визнати таким, що втратило чинність.
3. Контроль за виконанням рішення доручити заступнику селищного голови Арсенію КОТОВИЧУ.
Селищний голова Василь КОВЕНЬКО
Рішення підготував:
Проєкт рішення оприлюднено на офіційному вебсайті Володимирецької селищної ради https://volodselrada.gov.ua/
16 вересня 2025 року №1841
ПРОГРАМА
фінансової підтримки комунального підприємства
по водопостачанню та водовідведенню «АКВА»
на 2025-2028 роки
Продовження додатка
У сучасних економічних умовах для забезпечення виконання власних статутних завдань комунальні підприємства нерідко потребують залучення додаткового фінансування, яке сприятиме стабілізації їх фінансово-господарської діяльності, покращенню стану розрахунків, більш ефективному використанню майна комунальної власності, оновленню виробничих потужностей, технічної бази, проведення капітального та поточного ремонту об’єктів спільної власності, забезпеченню повного і своєчасного внесення платежів до бюджету.
Комунальне підприємство по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» є стратегічно важливим підприємством для Володимирецької селищної територіальної громади, яке забезпечує селище централізованим водопостачанням та водовідведенням, вивезенням твердих побутових відходів. На даний час фінансовий стан комунального підприємства перебуває на стадії встановлення на фоні значного податкового навантаження, зростання цін за енергоносії та паливно-мастильні матеріали, а також недостатню кількість абонентів. Такий стан справ призводить до порушень трудового законодавства, в частині своєчасної виплати заробітної плати, неякісного надання послуг, унеможливлює придбання необхідної техніки, якісних матеріалів та ускладнює роботу комунального підприємства в цілому.
Скорочуються обсяги наданих послуг в натуральних показниках, що надаються комунальним підприємством, зростають тарифи на енергоносії, витрати на оплату праці, придбання необхідних матеріалів, сплату податків, тощо, що призводить до збиткової діяльності та неспроможності своєчасно та в повному розмірі розраховуватись за зобов’язаннями.
Несвоєчасна оплата за нарахованими податковими зобов’язаннями (єдиний соціальний внесок, податок на доходи фізичних осіб, тощо), зобов’язаннями зі сплати за спожиті енергоносії, інших складових витрат підприємства призводить до нарахування їм значних штрафних санкцій та пені і, відповідно, до збільшення збитків підприємств. Вищенаведені чинники можуть призвести до зменшення у підприємства власних обігових коштів для забезпечення належного водопостачання, водовідведення, вивезення твердих побутових відходів (на погашення заборгованості із виплат заробітної плати, платежів до бюджету, придбання матеріалів для виконання робіт по утриманню та оновленню інженерних мереж, по підготовці до роботи в осінньо-зимовий період, придбання необхідних технічних засобів, оновлення матеріальної бази підприємств за рахунок капітальних вкладень та інші).
3. Мета та завдання Програми
Метою Програми є сприяння та забезпечення стабільної діяльності комунального підприємства, збереження комунального майна шляхом надання фінансової підтримки комунальному підприємству, поповнення статутного капіталу відповідно до його функціональних призначень щодо надання мешканцям об’єднаної територіальної громади послуг в галузі житлово-комунального господарства та спрямована на виконання наступних завдань:
Продовження додатка
Продовження додатка
Секретар селищної ради Юрій БЛИЩИК
ВОЛОДИМИРЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
(восьме скликання)
Р І Ш Е Н Н Я
______________________ 2025 року | № _____ |
Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», з метою забезпечення стабільної роботи комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» згідно функціональних призначень щодо надання мешканцям громади якісних житлових і комунальних послуг, селищна рада,
ВИРІШИЛА:
1. Затведити Програму фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» на 2025-2028 роки (далі – Програма), що додається.
2. Фінансовому відділу Володимирецької селищної ради передбачити асигнування на реалізацію Програми, виходячи з загального обсягу видатків на відповідний рік.
3. Рішення селищної ради від 29 березня 2024 № 1442 «Про затвердження Програми фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» та його відокремлених підрозділів на 2024-2027 роки» (із змінами) визнати таким, що втратило чинність.
3. Контроль за виконанням рішення доручити заступнику селищного голови Арсенію КОТОВИЧУ.
Селищний голова Василь КОВЕНЬКО
Рішення підготував:
Проєкт рішення оприлюднено на офіційному вебсайті Володимирецької селищної ради https://volodselrada.gov.ua/
16 вересня 2025 року №1841
ЗАТВЕРДЖЕНО Рішення селищної ради ______________ 2025 року №____ |
ПРОГРАМА
фінансової підтримки комунального підприємства
по водопостачанню та водовідведенню «АКВА»
на 2025-2028 роки
1.Паспорт Програми
- Загальні положення
Продовження додатка
У сучасних економічних умовах для забезпечення виконання власних статутних завдань комунальні підприємства нерідко потребують залучення додаткового фінансування, яке сприятиме стабілізації їх фінансово-господарської діяльності, покращенню стану розрахунків, більш ефективному використанню майна комунальної власності, оновленню виробничих потужностей, технічної бази, проведення капітального та поточного ремонту об’єктів спільної власності, забезпеченню повного і своєчасного внесення платежів до бюджету.
Комунальне підприємство по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» є стратегічно важливим підприємством для Володимирецької селищної територіальної громади, яке забезпечує селище централізованим водопостачанням та водовідведенням, вивезенням твердих побутових відходів. На даний час фінансовий стан комунального підприємства перебуває на стадії встановлення на фоні значного податкового навантаження, зростання цін за енергоносії та паливно-мастильні матеріали, а також недостатню кількість абонентів. Такий стан справ призводить до порушень трудового законодавства, в частині своєчасної виплати заробітної плати, неякісного надання послуг, унеможливлює придбання необхідної техніки, якісних матеріалів та ускладнює роботу комунального підприємства в цілому.
Скорочуються обсяги наданих послуг в натуральних показниках, що надаються комунальним підприємством, зростають тарифи на енергоносії, витрати на оплату праці, придбання необхідних матеріалів, сплату податків, тощо, що призводить до збиткової діяльності та неспроможності своєчасно та в повному розмірі розраховуватись за зобов’язаннями.
Несвоєчасна оплата за нарахованими податковими зобов’язаннями (єдиний соціальний внесок, податок на доходи фізичних осіб, тощо), зобов’язаннями зі сплати за спожиті енергоносії, інших складових витрат підприємства призводить до нарахування їм значних штрафних санкцій та пені і, відповідно, до збільшення збитків підприємств. Вищенаведені чинники можуть призвести до зменшення у підприємства власних обігових коштів для забезпечення належного водопостачання, водовідведення, вивезення твердих побутових відходів (на погашення заборгованості із виплат заробітної плати, платежів до бюджету, придбання матеріалів для виконання робіт по утриманню та оновленню інженерних мереж, по підготовці до роботи в осінньо-зимовий період, придбання необхідних технічних засобів, оновлення матеріальної бази підприємств за рахунок капітальних вкладень та інші).
3. Мета та завдання Програми
Метою Програми є сприяння та забезпечення стабільної діяльності комунального підприємства, збереження комунального майна шляхом надання фінансової підтримки комунальному підприємству, поповнення статутного капіталу відповідно до його функціональних призначень щодо надання мешканцям об’єднаної територіальної громади послуг в галузі житлово-комунального господарства та спрямована на виконання наступних завдань:
Продовження додатка
- Покращення якості надання послуг.
- Зміцнення матеріально-технічної бази підприємства.
- Виготовлення проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт, реконструкцію та будівництво водопровідно-каналізаційних мереж.
- Надання фінансової допомоги для переоснащення, відновлення та реконструкції виробничих потужностей підприємства.
- Спрямування видатків на зменшення енерговитрат за рахунок встановлення енергозберігаючого обладнання, придбання та повірки приладів обліку.
- Здійснення своєчасних розрахунків за спожиті енергоносії, що відносяться до виробничої собівартості підприємства, та є невід’ємною частиною виробничого циклу.
- Придбання матеріалів, запасних частин, оплати робіт, послуг для стабільної роботи підприємства та підготовки до роботи в осінньо-зимовий період.
- Подолання наслідків стихії, надзвичайних ситуацій та аварій.
- Запобігання банкрутства та відновлення платоспроможності комунального підприємства.
4. Заходи з реалізації Програми
Реалізація Програми здійснюється шляхом запровадження наступних заходів, спрямованих на розв'язання проблеми та досягнення мети:- Надання підприємством фінансово-економічних розрахунків (обґрунтування) необхідності виділення коштів на надання фінансової підтримки чи поповнення статутного капіталу з обов’язковим розрахунком економічного ефекту від впровадження заходів, проектів.
- Розгляд структурними підрозділами селищної ради направлених матеріалів, прийняття рішення про необхідність фінансування та підготовка проекту рішення селищної ради щодо виділення коштів за рахунок коштів бюджет Володимирецької селищної територіальної громади.
- Прийняття відповідного рішення Володимирецькою селищною радою.
- Забезпечення виконання рішення селищної ради та використання підприємством виділених коштів у повному обсязі за цільовим призначенням.
- Безпосередній контроль за виконанням завдань програми здійснює відповідний виконавець та комісія з економічних питань, управління комунальною власністю, житлово-комунального господарства, інвестиційного розвитку, земельних відносин, екології, природокористування та благоустрою.
5. Фінансова забезпеченість Програми
Фінансова підтримка комунального підприємства здійснюється шляхом:- Внесків до їх статутних капіталів з метою поповнення обігових коштів та інвестування в необоротні активи за рахунок спеціального фонду - бюджету розвитку бюджету Володимирецької селищної територіальної громади.
Продовження додатка
- Надання поточних та капітальних трансфертів підприємству за рахунок загального фонду бюджету Володимирецької селищної територіальної громади.
- Головним розпорядником коштів на виконання заходів Програми є Володимирецька селищна рада.
- Обсяги фінансування Програми зазначені у додатку 1 до Програми.
- Порядок виділення та використання коштів з бюджету Володимирецької селищної територіальної громади у формі фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» на 2025-2028 роки відображений у додатку 2 до Програми.
6. Очікувані результати
Виконання Програми дасть можливість:- Покращити якість надання послуг.
- Забезпечити раціональне використання і збереження комунального майна, розвиток матеріальної бази підприємства.
- Здійснювати найбільш ефективне і якісне виконання статутної діяльності підприємства.
- Забезпечити безперебійну роботу комунального підприємства.
7. Система контролю
- Реалізація Програми покладається на виконавчий комітет Володимирецької селищної ради.
- Контроль за виконанням Програми здійснюють постійні комісії селищної ради з економічних питань, управління комунальною власністю, житлово -комунального господарства, інвестиційного розвитку, земельних відносин, екології, природокористування та благоустрою та з питань бюджету, фінансів та соціальної політики, охорони здоров’я, освіти, культури, молоді і спорту.
Секретар селищної ради Юрій БЛИЩИК
Додаток 1
до Програми фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» на 2025-2028роки
на 2025-2028 роки
Продовження додатка
до Програми фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» на 2025-2028роки
Орієнтовні обсяги фінансування
Програми фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА»на 2025-2028 роки
№ з/п | Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання) | Зміст заходів | Виконавці | Обсяги фінансування, тис.грн | |||||
Джерела фінансування | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | Всього | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
1 | Придбання основних засобів та здійснення заходів для забезпечення функціонування системи централізованого водопостачання та водовідведення | Насос заглиблений PEDROLLO або аналог | КП «АКВА» | бюджет Володимирецької селищної територіальної громади | 250,0 | 250,0 | 250,0 | 250,0 | 1000,0 |
2 | Дренажний насос PENTAX DTRT 200 або аналог | КП «АКВА» | 150,0 | 150,0 | 150,0 | 150,0 | 600,0 | ||
3 | Насос глибинний Акватіка 7,5 кВт | КП «АКВА» | - | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
300,0 | ||
4 | Cтанція керування та захисту двигуна (частотний перетворювач) | КП «АКВА» | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 800,0 | ||
5 | Генератор 60 кВт | КП «АКВА» | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 800,0 | ||
6 | Генератор 30 кВт | КП «АКВА» | 150,0 | 150,0 | 150,0 | 150,0 | 600,0 | ||
7 | Каналізаційні люки з коронами: 5 т 10 т |
КП «АКВА» | 50,0 50,0 |
50,0 50,0 |
50,0 50,0 |
50,0 50,0 |
200,0 200,0 |
Продовження додатка
8 | Круглі дренажі люки з коронами (дощоприймальні) | КП «АКВА» | бюджет Володимирецької селищної територіальної громади | 50,0 | 50,0 | 50,0 | 50,0 | 200,0 | |
9 | Встановлення систем генерації електроенергії з використанням альтернативних джерел енергії | КП «АКВА» | 100,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 700,0 | ||
10 | Встановлення засобів обліку електроенергії на артезіанських свердловинах | КП «АКВА» | 0,0 | 100,0 | 100,0 | 0,0 | 200,0 | ||
11 | Встановлення/заміна засувки ДУ-600 на КНС | КП «АКВА» | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 0,0 | 300,0 | ||
12 | Проведення робіт гідро очистки каналізаційної мережі селища | КП «АКВА» | 1000,0 | 1000,0 | 1000,0 | 1000,0 | 4000,0 | ||
13 | Забезпечення благоустрою, санітарного очищення територій населених пунктів та санітарного та епідеміологічного благополуччя населення громади | Проведення робіт з ліквідації несанкціонованих/ стихійних сміттєзвалищ | КП «АКВА» | 900,0 | 1000,0 | 1500,0 | 1000,0 | 4400,0 | |
14 | Утримання місць видалення відходів (полігонів, сміттєзвалищ) | КП «АКВА» | 500,0 | 500,0 | 500,0 | 500,0 | 2000,0 | ||
15 | Проведення робіт з відлову бродячих тварин, їх вакцинація, чіпування та стерилізація | КП «АКВА» | 300,0 | 300,0 | 300,0 | 300,0 | 1200,0 | ||
16 | Придбання спеціалізованої техніки | КП «АКВА» | 700,0 | 900,0 | 1200,0 | 1000,0 | 3800,0 |
17 | Придбання автомобільної гуми | КП «АКВА» | 100,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 700,0 | ||
18 | Придбання запасних частин, мастильних матеріалів | КП «АКВА» | 100,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 700,0 | ||
19 | Придбання та встановлення тахографів на транспортні засоби | КП «АКВА» | 100,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 700,0 | ||
20 | Проведення технічного огляду транспортних засобів та страхування цивільно-правової відповідальності | КП «АКВА» | 100,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 700,0 | ||
21 | Проведення ремонту електродвигунів каналізаційно-насосних станцій | КП «АКВА» | 100,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 700,0 | ||
22 | Закупівля засобів для відлову та транспортування бродячих тварин | КП «АКВА» | 100,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 100,0 | ||
23 | Надання поворотної фінансової допомоги | Надання поворотної фінансової допомоги | КП «АКВА» | 0,0 | 500,0 | 500,0 | 500,0 | 1500,0 | |
24 | Оновлення та модернізація матеріально-технічної бази | Придбання електроінструментів та комп’ютерної техніки | КП «АКВА» | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 400,0 | |
Всього | 5400,0 | 6900,0 | 7700,0 | 6800,0 | 26800,0 |
Додаток 2
до Програми фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» 2025-2028 роки
Порядок
виділення та використання коштів з бюджету Володимирецької селищної територіальної громади у формі фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА»
на 2025-2028 роки
Цей Порядок визначає механізм надання та використання коштів з бюджету Володимирецької селищної територіальної громади у вигляді фінансової підтримки комунального підприємства у рамках Програми фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» на 2025-2028 роки.
фінансової підтримки комунальному підприємству надаює пропозиції для перерахування коштів.
– на відрахування профспілковим організаціям для проведення культурно-масової і фізкультурної роботи;
– на сплату податку на прибуток, частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до бюджету, за оренду нежитлових приміщень, штрафних санкцій і пені;
– на надання спонсорської і благодійної допомоги;
– на інші непродуктивні витрати, які безпосередньо не пов’язані із основним напрямком діяльності підприємства, який передбачений Статутом підприємства та відповідає меті і завданням Програми. Фінансова підтримка комунальному підприємству немає системного характеру.
– затвердженого фінансового плану комунального підприємства на поточний рік та прогноз на наступні два роки;
– затверджених для відповідного комунального підприємства тарифів на надання послуг.
Продовження додатка
до Програми фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» 2025-2028 роки
Порядок
виділення та використання коштів з бюджету Володимирецької селищної територіальної громади у формі фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА»
на 2025-2028 роки
Цей Порядок визначає механізм надання та використання коштів з бюджету Володимирецької селищної територіальної громади у вигляді фінансової підтримки комунального підприємства у рамках Програми фінансової підтримки комунального підприємства по водопостачанню та водовідведенню «АКВА» на 2025-2028 роки.
- Фінансова підтримка комунальному підприємству надається на підставі статей 71, 91 Бюджетного кодексу України, статей 60, 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 143 Конституції України.
- Фінансова підтримка надається комунальному підприємству для забезпечення належної реалізації статутних завдань, посилення фінансово-бюджетної дисципліни, вжиття заходів для виробництва та надання якісних, безпечних, безперебійних послуг населенню з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності населених пунктів Володимирецької селищної територіальної громади і сприяння поліпшенню фінансово-господарської діяльності підприємства відповідно до затвердженої селищною радою Програми.
- Фінансова підтримка комунального підприємства здійснюється засновником за рахунок коштів бюджету Володимирецької селищної територіальної громади в обсягах, передбачених рішенням про бюджет Володимирецької селищної територіальної громади на відповідний рік, та в межах надходжень до бюджету Володимирецької селищної територіальної громади. Зазначена фінансова підтримка надається як поточний та капітальний трансферти комунальному підприємству, яке включене до мережі головного розпорядника коштів бюджету Володимирецької селищної територіальної громади як одержувачі бюджетних коштів, та використовується відповідно до погодженого в установленому порядку плану використання бюджетних коштів. Реєстрація бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань здійснюється органом Казначейської служби у порядку, встановленому законодавством.
- Комунальне підприємство, що потребує отримання фінансової підтримки, оформлює клопотання на головного розпорядника коштів бюджету Володимирецької селищної територіальної громади з обґрунтуваннями та відповідними розрахунками. Головні розпорядники коштів бюджету Володимирецької селищної територіальної громади для перерахування
фінансової підтримки комунальному підприємству надаює пропозиції для перерахування коштів.
- Закупівля товарів, робіт, послуг та проведення інших платежів комунальним підприємством здійснюється у визначеному законодавством порядку:
- фінансова підтримка за рахунок бюджетних коштів може надаватися на безповоротній чи поворотній основі комунальному підприємству, засновником якого є Володимирецька селищна рада. Фінансова підтримка надається виключно в межах затверджених бюджетних призначень бюджету Володимирецької селищної територіальної громади, та в залежності від наявного фінансового ресурсу бюджету Володимирецької селищної територіальної громади;
- фінансова підтримка може виділятися на покриття поточних та капітальних витрат комунального підприємства, які виникають в процесі господарської діяльності, напрямок якої відповідає меті і завданням цієї Програми, у випадку якщо такі витрати не покриваються доходами підприємства;
- не підлягають забезпеченню за рахунок коштів бюджету Володимирецької селищної територіальної громади витрати комунального підприємства:
– на відрахування профспілковим організаціям для проведення культурно-масової і фізкультурної роботи;
– на сплату податку на прибуток, частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до бюджету, за оренду нежитлових приміщень, штрафних санкцій і пені;
– на надання спонсорської і благодійної допомоги;
– на інші непродуктивні витрати, які безпосередньо не пов’язані із основним напрямком діяльності підприємства, який передбачений Статутом підприємства та відповідає меті і завданням Програми. Фінансова підтримка комунальному підприємству немає системного характеру.
- Критеріями визначення одержувача для надання фінансової підтримки є наявність:
– затвердженого фінансового плану комунального підприємства на поточний рік та прогноз на наступні два роки;
– затверджених для відповідного комунального підприємства тарифів на надання послуг.
Продовження додатка
- Контроль за цільовим використанням бюджетних коштів забезпечує головний розпорядник коштів бюджету Володимирецької селищної територіальної громади.
- Використання коштів з іншою метою, яка не відповідає цьому Порядку, є нецільовим використанням бюджетних коштів, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України.
- Комунальне підприємство, котре отримуює фінансову підтримку з бюджету Володимирецької селищної територіальної громади за результатами своєї діяльності, подає щомісяця до 20 числа місяця, що настає за звітним, головному розпоряднику коштів бюджету Володимирецької селищної територіальної громади фінансові звіти з пояснювальною запискою.
- Відповідно до ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України» керівник комунального підприємства несе персональну відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності.
- Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів здійснюється в установленому законодавством порядку.