ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 1540

 

ВОЛОДИМИРЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА

РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

(восьме скликання)

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

______________________ 2024 року

№ _____ 

 
 

Про цільову програму забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Володимирецькій селищній територіальній громаді на 2024 – 2026 роки

         

Керуючись законами України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», «Про правовий режим воєнного стану»,   «Про культуру», «Про бібліотеки та бібліотечну справу», «Про театри і театральну справу», «Про освіту», «Про позашкільну освіту», указами Президента України від 24 лютого 2024 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (із змінами), від 24 лютого 2022 року № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 березня 2024 р. № 243-р «Про затвердження Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року», на виконання розпорядження голови Вараської районної державної адміністрації – начальника Вараської районної військової адміністрації від 19 вересня  2024 року № 172 «Про Районну у цільову програму забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Вараському районі на 2024–2026 роки», з метою забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя, селищна рада,

 

ВИРІШИЛА:

  1. Затвердити цільову програму забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Володимирецькій селищній територіальній громаді на 2024 – 2026 роки (далі – Програма), що додається.

  2. Фінансовому відділу Володимирецької селищної ради при формуванні бюджету та при внесенні змін до нього передбачити кошти для реалізації заходів Програми в межах наявних фінансових ресурсів.

  3. Управлінню соціально-культурної сфери Володимирецької селищної ради забезпечити реалізацію завдань і заходів Програми, про що інформувати  відділ з питань гуманітарної політики Вараської районної державної адміністрації на електронну адресу osvita.varash@gmail.com щороку до 10 січня.

4. Контроль за виконанням цього рішення доручити заступнику селищного голови Івану БАЗАЦІ.

 

Тимчасово здійснюючий повноваження        

селищного голови, секретар селищної ради                               Юрій БЛИЩИК

































 

Рішення підготувала:

Інспектор відділу освіти, культури, туризму, охорони здоров’я, молоді та спорту  Управління соціально-культурної сфери Володимирецької 

селищної ради

      

 

Лариса КОТОВИЧ

 

Погоджено:

 

Заступник селищного голови                                          Іван БАЗАКА

Начальник юридичного відділу

Тетяна МАСТІЙ

 

Начальник загального відділу

 

Наталія КРУК

 

Начальник Управління соціально-культурної сфери 

 

Вадим ДРУЗЬ

Голова комісії з питань бюджету 

та фінансів, регламенту, депутатської діяльності, 

соціальної політики, охорони здоров’я, освіти, 

культури, молоді і спорту, правопорядку та 

здійснення контролю за дотримання 

антикорупційного законодавства                                    Анатолій БОВА







 

Проєкт рішення оприлюднений на офіційному вебсайті  селищної ради volodselrada.gov.ua

 

20 листопада 2024 року №1540

 

                                                                                                               

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

       

Рішення селищної ради                                                                                     ___2024 року №______

 

Цільова програма забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Володимирецькій селищній територіальній громаді  на 2024 – 2026 роки

 

І. Загальна характеристика

 

Цільова програма забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Володимирецькій селищній територіальній громаді  на 2024 – 2026 роки (далі – Програма) є однією з програм освітньо – культурного  розвитку громади, розроблена на виконання вимог статті 10 Конституції України, Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», Указу Президента України від 31 травня 2018 року № 156/2018 «Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України», розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 липня 2019 року № 596-р «Про схвалення Стратегії популяризації української мови до 2030 року «Сильна мова – успішна держава», Концепції Державної цільової національно – культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 р. № 474-р, розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 березня 2024 р.  № 243-р «Про затвердження Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року» та розпорядження голови Вараської районної державної адміністрації – начальника Вараської районної військової адміністрації від 19  вересня  2024 року № 172 «Про Районну у цільову програму забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови, як державної в усіх сферах суспільного життя у Вараському районі на                    2024 – 2026 роки».

Програма визначає основні напрями, пріоритети, завдання розвитку української мови на 2024 – 2026 роки, конкретизує механізми, основні заходи реалізації, терміни, прогнозовані обсяги фінансового забезпечення її виконання.

У Володимирецькій селищній територіальній громаді навчання в закладах освіти усіх типів та акредитації, зокрема позашкільної, здійснюється виключно державною мовою. У літературно – мистецьких заходах постійно беруть участь творчі колективи, окремі виконавці, які через пісню популяризують українську мову. До цих заходів долучаються і дитячі колективи. 

Культурно – освітні заходи, вистави, концерти самодіяльних аматорських та професійних колективів та інші культурно – масові заходи проводяться державною мовою. Оголошення, афіші, інші інформаційні матеріали про культурно – мистецькі  та видовищні заходи і вхідні квитки виготовляються державною мовою. Мовою музейної справи, мистецьких виставок, туристичних та екскурсійних обслуговувань є державна мова.

Значну роботу з популяризації української мови здійснюють бібліотеки: проводяться презентації нових підручників та навчальних посібників, довідкової літератури з української мови, українознавства, забезпечується організація тематичних книжкових виставок. 

Також у громаді проводяться культурно – мистецькі  заходи до Міжнародного дня рідної мови, Дня української писемності та мови, літературно – мистецькі заходи до Шевченківських днів, ювілейних та пам’ятних дат українських літераторів, до днів, пов’язаних із історією української мови та літератури.

 

ІІ. Мета Програми

Метою Програми є подальше зміцнення функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя, виховання любові, поваги, шанобливого ставлення до її державного статусу, посилення консолідуючої ролі в українському суспільстві як засобу зміцнення державної єдності, територіальної цілісності та національної безпеки України.

 

ІІІ. Обсяги та джерела фінансування

Фінансове забезпечення заходів Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

 

ІV. Завдання та заходи з виконання Програми

Завдання та заходи з виконання Програми наведено у додатку до Програми «Завдання і заходи з виконання цільової програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Володимирецькій селищній територіальній громаді на                2024 – 2026 роки».

V. Очікувані результати

Виконання Програми забезпечить:

практичну реалізацію статті 10 Конституції України щодо всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя;

зміцнення функціонування української мови в медіапросторі, сфері культури, освіти та науки району, в побуті, торгівлі;

підтримку представників освітніх, мистецьких колективів, громадських об’єднань, творчих працівників, місцевих літераторів, які сприяють розвитку української мови, культури, історичної свідомості;

сприяння популяризації серед населення кращих зразків культурної спадщини України.

 
 

Секретар селищної ради                                                            

             

 

              Юрій БЛИЩИК

 

                                                                                                                                                                                      Додаток до Програми

Завдання і заходи з виконання цільової програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування 

української мови як державної в усіх сферах суспільного життя 

у Володимирецькій селищній територіальній громаді на 2024 – 2026 роки

№ з/п

 

Найменування завдання

 

Найменування заходу

Орієнтовні 

обсяги видат-

ків, тис. гривень

У тому числі за роками, тис. гривень

 

Відповідальні за виконання

2024

2025

2026

Зміцнення державного статусу української мови, вироблення дієвого механізму її захисту, розвитку та популяризації

Розміщення інформації щодо популяризації україномовної літератури на офіційних веб-сайтах та в соціальних мережах, організація та проведення просвітницької роботи для цільових аудиторій щодо інституційної спроможності реалізації державної мовної політики

0

0

0

0

Сектор комунікації та цифрового розвитку Володимирецької селищної ради,

Управління соціально-культурної сфери Володимирецької селищної ради

Забезпечення дотримання посадовими і службовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування, іншими посадовими та службовими особами вимог закону щодо обов’язковості використання державної мови під час виконання своїх посадових обов’язків, недопущення її дискримінації

Здійснення періодичного інформування щодо вимог мовного законодавства

0

0

0

0

Управління соціально-культурної сфери Володимирецької селищної ради

Мотивування населення до вивчення, навчання та спілкування українською мовою, впровадження та реалізації відповідних проєктів

Проведення літературно-мистецьких, навчально-патріотичних, інформаційних, соціокультурних заходів із популяризації української мови (конференції, конкурси, тематичні читання, літературні вечори, години поезії, виставки, тощо)

25

0

10

15

Управління соціально-культурної сфери Володимирецької селищної ради

Розширення мережі курсів з вивчення української мови (в тому числі дистанційних та онлайн-курсів)

Запровадження та популяризація безоплатних курсів, зокрема онлайн-курсів із вивчення української мови для різних категорій громадян, у тому числі для ветеранів війни, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, а також громадян, які не вивчали українську мову, забезпечення доступу та розвиток розмовних клубів на базі бібліотечних закладів

0

0

0

0

Управління соціально-культурної сфери Володимирецької селищної ради

Покращення якості викладання державної мови у закладах освіти

Здійснення заходів на районному рівні щодо розвитку та удосконалення професійної компетентності педагогічних працівників

0

0

0

0

Управління соціально-культурної сфери Володимирецької селищної ради

Проведення заходів із підтримки книг місцевих авторів

Матеріальне заохочення для підтримки видання книг місцевих авторів українською мовою та підвищення конкурентоспроможності книжкової продукції

25

0

10

15

Управління соціально-культурної сфери Володимирецької селищної ради

Усього

50

0

20

30